Koučink, terapie nebo mentoring: Jaké jsou rozdíly a co očekávat
Rozhodli jste se, že se chcete posunout v kariéře, nebo si vyřešit nějakou životní otázku? Super! První krok máte úspěšně za sebou. Teď před vámi leží další úkol, a sice zvolit ten nejlepší nástroj. Pojďme se podívat na tři nejčastěji skloňované metody osobního a kariérního rozvoje – terapii, koučink a mentoring.
Jaké jsou rozdíly mezi koučinkem, terapií a mentoringem? A co od jednotlivých přístupů očekávat? Čtěte dál.
Terapie jako cesta do duše
Tušíte, že něco ve vašem životě není úplně v pořádku, ale nedokážete to dobře pojmenovat. Případně to máte pojmenované, ale nedokážete to sami zpracovat. Pak by terapie mohla splnit svůj účel. Terapeut/ka si s vámi bude povídat o vašich pocitech, současných i minulých, prožitcích a budete mapovat původ vašeho problému. Až se k němu dostanete, pomůže vám ho pochopit, přijmout a jít dál.
Terapie je:
Dlouhodobá práce. Počítejte i s několika měsíci docházení na terapie.
Citlivá práce. Terapeuta si vybírejte podle toho, jaký má výcvik, zaměření, ale i podle sympatií. A pokud vám nesedne, nebojte se jít k někomu jinému.
Koučink jako zrdcadlo vašich myšlenek
Víte, co chcete jinak, ale nevíte, jak to udělat. Každé vaše rozhodnutí vám vydrží maximálně pár dní a je těžké najít tu správnou motivaci ke změně. Koučink může pomoct. V rámci koučování si vybudujete ideální představu toho, jak by měl váš život/práce vypadat. Kouč se vás bude ptát na otázky, které vám pomohou pojmenovat si překážky na vaší cestě a najít způsoby, jak je překonat. Ze sezení odejdete se seznamem splnitelných akčních kroků.
Koučink je:
Efektivní. Všechny akční kroky si nastavujete vy sami, a proto budete mít chuť se do nich ihned pustit. Zároveň se při koučinku učíte přemýšlet trochu jinak.
Motivující. Budujete si představu a hledáte motivaci. Jakmile ji jednou najdete, už ji neztratíte.
Mentoring jako sharing znalostí
Pokud chcete slyšet příběh jiného člověka, běžte do mentoringu. Mentoring je zkratka, jak se dostat k potřebnému businessovému know-how. Dostali jste novou pozici v práci a nevíte, jak ji správně uchopit? Najděte si mentora/mentorku. Váš mentor s vámi sdílí svoje vlastní zkušenosti, předává vám znalosti a konzultuje vaše vlastní projekty a problémy.
Mentoring je:
Jednoduchý. Můžete si klidně najít mentora v rámci vaší organizace. Oslovte kolegu/kolegyni, co vás inspiruje.
Obohacující. Uslyšíte příběh někoho jiného a to vás může inspirovat na vaší cestě. Myslete ale na to, že mentor/ka sdílí svoje vlastní názory, které nemusí vždy stoprocentně odpovídat vašim potřebám.
Zkoumejte, jaký přístup vás baví
V rámci svého vlastního rozvoje jsem si sama vyzkoušela všechny tyto techniky. Jednou jsem se dokonce vypravila za šamanem. Pokud na sobě chceme pracovat, máme k dispozici nepřeberné množství nástrojů a někdy můžeme věci překombinovat. Zkoušejte, co vám sedí, jaká metoda vás baví a co naopak není váš šálek kávy. Je ale dobré začít s jednou praktikou a postupně přidávat, nebo se posouvat k něčemu jinému.
Při výběru toho pro vás nejlepšího přístupu se zaměřte na to:
Co chcete řešit
Kam se chcete dostat
Do kdy a jaký výsledek chcete vidět
Osobně vždycky ráda říkám, že peníze, které jsem zaplatila za terapie, byly ty nejlépe utracené. Koučink mi pak pomohl po terapiích, kdy jsem chtěla najít konkrétní řešení problémů a vzorců, které jsem si na terapii uvědomila.
Ať se pustíte do čehokoliv, jsem si jistá, že to odstartuje spoustu pozitivních změn ve vašem životě. Uvidíte věci s nadhledem, budete lépe řešit nepříjemné situace a naopak si více užívat ty příjemné. Držím palce na vašich cestách! 🤞